Організація методичної роботи
в Єнакієвському НВК №11 та її результативність
Організація методичної роботи та її результативність у Єнакієвському НВК №11 відповідає законодавству, інструктивно-нормативним документам про школу («Рекомендації щодо організації та проведення методичної роботи з педагогічними кадрами в системі післядипломної педагогічної освіти», схвалені листом Міністерства освіти і науки України від 23.07.2002 р. № 1/9-21.8 // Освіта України. — 2002. — 9 липня).
Цілі й задачі методичної роботи:
- формування цілісного творчого згуртованого колективу;
- вироблення єдиних педагогічних позицій, спільних цінностей, традицій;
- збагачення знань педагогів;
- постійне підвищення педагогічної майстерності, професіоналізм;
- аналіз і контроль навчально-виховного процесу, якості навчальних досягнень, вихованості й розвитку школярів;
- запровадження в процес навчання й виховання інноваційних технологій.
Вся методична робота в закладі ґрунтується на системі принципів науковості, систематичності, конкретності, цілеспрямованості, послідовності, неперервності, творчості, колективності, актуальності.
Вагомим колективним суб'єктом, що розв'язує актуальні науково-методичні, навчально-методичні проблеми, є традиційний для закладу орган — педагогічна рада. Вона визначає основні напрями і завдання, конкретні форми роботи педагогічного колективу та приймає рішення з основних питань діяльності навчального закладу, зокрема в науково-методичному аспекті.
Тематика засідань педагогічних рад регламентується річним планом роботи закладу на основі аналізу стану навчально-виховної роботи, роботи над методичною проблемою школи. Головне при виборі теми засідання педради — актуальність та спрямованість на відпрацювання та прийняття рішень організаційного, педагогічного і методичного характеру.
Традиційно в закладі протягом навчального року проводиться педагогічні ради:
- організаційного характеру: перевод учнів, організація індивідуального навчання, зарахування до групи екстернату та ін.;
- аналітичні, які спрямовані на підбиття підсумків навчально-виховної роботи за навчальний рік, роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності за окремий період, класно-узагальнюючий контроль окремих класів та корекцію за їх результатами подальшої роботи педагогічного колективу;
- науково-методичного спрямування.
В НВК №11 працюють чотири методичних об'єднання:
- МО вчителів предметів гуманітарного циклу;
- МО вчителів предметів природничо-математичного циклу;
- МО вчителів початкових класів;
- МО класних керівників.
Методичні об'єднання спрямовують і координують діяльність педагогів конкретного циклу предметів, класних керівників, аналізують результативність роботи в межах своєї компетенції, визначають проблемні кола в професійній діяльності та шляхи їх розв'язання. Форми проведення засідань методичних об'єднань і зміст питань для обговорення відповідають загальній тенденції методичної роботи Єнакієвського НВК №11- максимальна дієвість, практичність.
Творчі групи вчителів, як одна з форм діяльності педагогічних працівників у системі методичної роботи закладу, об'єднують педагогів, які працюють за обраною фаховою, методичною проблемою, поглиблено вивчаючи її теоретичний аспект і шляхи впровадження в практику. Строки роботи творчих та динамічних груп визначаються метою та задачею, поставленими перед педагогами.
Ураховуючи необхідність сприяння адаптації новоприбулих спеціалістів, зокрема молодих, у середовищі педагогічних працівників, надається систематична індивідуальна методична допомога відповідній категорії фахівців у розв'язанні конкретних проблем щодо методики викладання, сучасних вимог до неї, технологій навчання та виховання, особливостей роботи зі шкільною документацією. Новоприбулі вчителі та молоді спеціалісти залучаються до участі в педагогічних радах, семінарах різного рівня, до обговорення теоретичних питань дидактики та методики, організації навчально-виховного процесу.
Відпрацювання практичних аспектів використання різних форм і методів у навчальному процесі, аналіз і розв'язання тих чи інших педагогічних ситуацій здійснюється також в індивідуальному порядку вчителями-наставниками. До річного плану роботи закладу окремим додатком включається план роботи з молодими спеціалістами.
В НВК №11 функціонує методичний кабінет – творча лабораторія для інноваційного зростання.
В методичному кабінеті накопичуються методичні матеріали, підготовлені педагогічними працівниками, творчі звіти вчителів, які пройшли атестацію, періодичні видання, методична література. Оформлені стенди, на яких можна знайти методичні рекомендації вчителям - предметникам, класним керівникам. В методичному кабінеті проходять консультації для вчителів, засідання методичних об’єднань, творчих груп та школи молодого вчителя.
Кожен педагогічний робітник працює самостійно над підвищенням професійної майстерності, над особистою педагогічною проблемою про що робить відповідні записи у «Діагностичному зошиті вчителя».